Az ingyenes tanulásról
Ez a weboldal egy TELJESEN KEZDŐ SZINTRŐL INDULÓ professzionális zenekészítő képzés ingyenes tananyaga. Ebből Ön is megtanulhatja híres zenei szoftverek kezelését, megismertet zenekészítő eszközökkel, műveletekkel, fogalmakkal, beállításokkal, kiegészítőkkel és hasznos tanácsokkal.
Ez a tananyag azoknak való, akik tanfolyam nélkül, otthon szeretnének megtanulni zenét készíteni.
Elsőként a fő zenekészítő szoftver használatát ajánlott megtanulni, mert az a munkálataink alapja.
Az ilyen szoftvert röviden DAW -ként is szokták emlegetni (Digitális Audio Munkaállomás - angolul Digital Audio Workstation - röviden DAW). Tanfolyamokon ezek használatát kell először gyakorolni.
Többféle DAW program is létezik. Ön ezek közül a 'Cakewalk Sonar' nevű híres zenekészítő szoftvert fogja részletesen megismerni. A Sonarhoz zenéléshez nagyon hasznos hardverek, modulok, effektek, szoftverek és virtuális hangszerek lehetnek társítva, amikről itt szintén talál részletes információkat.
Énekeseknek is nagyon hasznos!
Dalversenyre készülve-, vagy ének tehetségének bemutatása ügyében is sokat segíthet ez a tananyag. Új hangfelvételeket készíthet otthonában - egy jó mikrofonnal professzionális színvonalon. Nem kell többé mások segítségét kérnie, a vágás, a szerkesztés, a hangmagasság és ének hibák, az időzítési problémák kijavítása otthon is megoldható ezzel a szoftverrel. Hangszerkíséretet is készíthet saját zenei ötleteihez. Így az éneklés mellett akár zeneszerzőként is bemutatkozhat.
Sonar
E 30 éves múlttal rendelkező, világhírű zenei szoftver neve egészen 2018-ig 'Sonar' volt, az amerikai Cakewalk cég fejlesztésében. Az utolsó amerikai változat a Sonar Platinum volt. Később a szoftvert a vele kapcsolatos jogokkal együtt a BandLab (BandLab Technologies, Singapore) megvásárolta, átnevezte, és egy ideig ingyenesen tette hozzáférhetővé minden regisztrált felhasználója számára.
Nemrég a szoftvert új funkciókkal látták el, új nevet kapott: Cakewalk Sonar, és ismét pénzbe kerül.
A Sonar tehát ma tovább fejlesztett formában, rendkívül jó, professzionális minőségben érhető el.
Világszerte több millió zenész, zeneszerző, producer (Grammy és Emmy díjasok is) és mérnök használja a zeneiparban, animációs- és játékfilmek, reklámok, valamint játékok zenéjének elkészítéséhez, remixek keveréséhez, régi zenék/filmek felújításához, valamint a DJ szakmában számtalan feladat megoldásához. A zeneszerzéstől az albumok komplett elkészítéséig minden feladatra alkalmazható, úgy mint korlátlan számú hangszeres és éneksáv készítés, audio és MIDI szerkesztés, hangszerelés, masterelés, exportálás, Audió CD készítés, stb. Filmzenék készítői is gyakran használják!
(A képek rákattintva nagyíthatók, külön ablakban nyílnak meg)
A Cakewalk Sonar tehát egy professzionális zenei szoftver, mellyel mindenki ugyanolyan tökéletes munkát végezhet, mint a legtöbb ismert egyéb zeneszerkesztővel. A híres zeneszerzők is gyakran használják, a könnyűzenétől a szimfonikus filmzenékig sokféle zenei alkotó munkára. Audió és MIDI fájlokat egyaránt kezel, hozzá bármilyen VST plugin és audió effekt telepíthető.
A program tökéletesen működik Windows 10 - 11 -el (csak 64 bites rendszeren), a Windows 7 és a Windows Vista már nem támogatott. (A korábbi 'Sonar Platinum' a Windows 7-8 -al is használható).
Ha Ön is szeretné megtanulni változatos stílusú-, divatos, szép és modern zenék készítését - teljesen az alapoktól, akkor javasolt e leírás segítségével a Sonar program minél alaposabb megismerése.
A fenti menük tartalma a következő:
Audió
Teljesen kezdők a Sonar telepítése után e menüben kezdjék el a tanulást! Ezek az alapismeretek azok számára is hasznosak lehetnek, akik mások által előre elkészített kis zene részletekből (LOOP -okból) válogatnak össze egy-egy 'saját' zenét, lehet az Pop, Rock, Rap, Hip-Hop. vagy bármilyen stílus.
Ha Ön egyedi, színvonalas zenét akar készíteni, akkor emellett szüksége lesz még a MIDI menüre is.
Témák az Audió menüben = Hangfelvétel előkészületei, sávok létrehozása, hangfelvételek / audió fájlok készítése, importálása, szerkesztés, átnevezés, törlés, vágás, igazítás, klónozás, rejtés, effektusok, keverőpult, fontos audió beállítások, és még sok más...
MIDI
Változatos - másokétól minden elemében különböző zenék készítéséhez, komoly zeneszerzéshez, és MINDEN RÉSZLETÉBEN SAJÁT-, ÚJ zenei ötletek megvalósításához-, valamint igényes hangszereléshez a MIDI menü tananyagának elsajátítása feltétlenül szükséges! Profi zeneszerzők ezeket az ismereteket is alkalmazzák nap mint nap, számos egyéb tudásuk mellett. MIDI fájlokat gyakran használnak filmzenékhez, játékok zenéihez, énekesek kíséretéhez, stb.
E MIDI menü témái = VST(i) pluginok, virtuális hangszerek megismerése és kiválasztása, MIDI szerkesztés, hangminőség, tempó és ütem beállítása, hangrögzítés (MIDI), effektusok, Piano Roll, hangok igazítása, méretezése, akkordok alkalmazása, fel-le transzponálás, SoundFontok használata, Kontakt és a hozzá való hangszer könyvtárak, és még sok más....
A MIDI -vel kapcsolatos ismeretekre feltétlenül szükség van ahhoz, hogy zenék készítőjeként akár a legkülönlegesebb virtuális hangszereket is képes legyen a műveihez felhasználni, és természetes, tökéletesen élethű hangzást elérni.
Ingyenes, kiváló minőségű virtuális hangszerek használatáról a 'SoundFont' fejezetben is olvashat.
Egyéb
Ez a menüpont sok érdekes, és zene készítéshez fontos, hasznos tudnivalót tartalmaz, a Sonar távoli vezérlésétől egészen az 'ISO fájl készítés telepítőlemezről' című fejezetig.
Letöltés
A Letöltés menü kínálata aszerint változik, ahogy az aktuálisan megjelenő újdonságok is tartalmazhatnak majd további letölthető elemeket, zenéket. Ezért érdemes időnként újra megnézni a Letöltés menüt (és később majd a Facebook 'Zenekészítés' nyilvános csoportot is - az új infók miatt).
Jelenleg komolyzenei zongora művek tanulmányozható MIDI változatai-, önálló tanulást segítő zenei fájlok (Audió és MIDI)-, demók-, oktatáshoz használt minták-, dobkészletet bemutató fájl-, Sonar programot beállító letölthető fájlok egyaránt megtalálhatók ebben a menüben. Ugyanitt a zenelejátszóval meghallgathatja, hogy például milyen zenék hozhatók létre a Sonar és hozzá telepített virtuális hangszerek segítségével.
Ha Ön a régebbi Sonar verziót szerezte be, az is megfelel a tanuláshoz.
A tanuláshoz a korábbi Sonar verziót is használhatja, mert a legtöbb itt leírt tudnivaló a régebbi Sonar programokkal is ugyanúgy alkalmazható, az itt látható ábrák is többnyire ugyanazt ábrázolják, ezért e leírást akár a korábbi 'Sonar Platinum 23.10.0.14' változattal rendelkezők is nagyon jól használhatják.
A Sonar Platinum 23.10.0.14 tehát egy korábbi, 64 bites, Windows 7 -el-, és Windows 10-11-el is tökéletesen működő, jól bevált program.
A korábbi teljes verzió pontos megnevezése tehát = Sonar Platinum 23.10.0.14. Ez a megbízható, stabil, ma is nagyon jól használható, valóban professzionális változat csaknem ugyanazt tudja, mint a jelenlegi legújabb Sonar program, ezért még ma is rengetegen használják, eredményesen.
Zeneelmélettel az oktatás csak a programok használatához szükséges mértékben foglalkozik.
Kérdések és válaszok:
'Alkalmas ez az online tananyag tanfolyam nélkül, önálló, otthoni tanulásra?'
Igen, ha a Tematika szerint halad a tanulással, és a tanuláshoz szükséges eszközök (hardverek) és programok (szoftverek) rendelkezésre állnak. Bárki megtanulhat zenét készíteni tanfolyam nélkül is.
'Mi a feltétele annak, hogy ingyen tanulhassam ezt a tananyagot?'
Nincs feltétel, nincs regisztráció, nem kell jelentkezni, és nem kell adatokat sem megadni. Egyszerűen csak kezdjen el tanulni, amihez sok sikert!
'Kezdő vagyok. Hogyan kezdjem a tanulást?'
Ez a weboldal elsősorban a teljesen kezdőknek készült. Ha Ön teljesen kezdő, és még soha nem foglalkozott zenekészítéssel, akkor a Tematika szerint haladjon. Ebben a tananyagban részletes válaszokat kap, tanácsokat és útmutatót olvashat a program első megnyitásától-, és az első műveletektől kezdődően minden lényeges mozzanatról, lépésről lépésre haladva, érthetően.
'Nem tudok hangszeren játszani, zenei képzettségem sincs, csak az alapokat tanultam (hangok, akkordok, stb.). Szorgalommal, kitartással, jó zenei hallással rendelkezem, és nagyon szeretném az itt leírtakat megtanulni. A kották ismerete nélkül is elkezdhetem?
Igen! Nincs semmilyen feltétel, ehhez a tananyaghoz komolyabb zenei előképzettség nem szükséges, bárki (akinek van hozzá érzéke, érdeklődő és tehetséges) meg tudja tanulni, képes maradandót alkotni.
A kívánt színvonal elérése érdekében azonban mindenképpen ajánlott a tanulással párhuzamosan a zeneelméleti ismereteit gyarapítania egy tanfolyamon, vagy akár internetes önképzés formájában.
'Nem ismerem a zenészek által használt szakkifejezéseket. Ez baj?'
Hosszú évek oktatási tapasztalatának következménye, hogy ez a tananyag mindenki számára érthető-, egyszerű szóhasználattal készült. A szakkifejezések részletesen el vannak magyarázva.
'Miért éppen a Cakewalk Sonar a tananyag?'
A Sonar kiválasztása három szempont alapján történt:
1.- Nagyon könnyen megtanulható a kezelése, jól áttekinthetők a felületek, és felhasználóbarát.
2.- Professzionális megoldások, stúdió hangminőség és (sok éve tapasztalt) megbízható működés.
3.- Harminc éves, jól bevált szoftver. A 2025-ös új kiadás kompatibilis a régebbi verziókkal.
Az új Sonar hivatalos weboldala, és az eredeti, nagyon részletes, letölthető, angol nyelvű leírás:
https://www.cakewalk.com/sonar
https://discuss.cakewalk.com/topic/83228-sonar-reference-guide-pdf-now-available/
Jegyezze fel e weboldal címét: 440.hu (440 Hz = a zenei A hang, innen a név)
Az ajánlott elérhetőségekről letölthető anyagokat kizárólag saját felelősségére töltse le és használja fel!
Tartalomjegyzék ITT Tematika kezdőknek ITT